Pro Motion Georgia

(+995) 593 548 507 (+995) 557 263 153 promotiongeorgia@gmail.com

Rewizyta delegacji z Czarnkowa w Gminie Martvili 18-24.05.2016

W dniach od 18.05.2016 do 24.05.2016 Urząd Miasta Martvili gościł w Gruzji siedmioosobową delegację z Polski, z Gminy Czarnków. W składzie delegacji znaleźli się: Monika Piotrowska – zastępca Wójta Gminy Czarnków, Janusz Wielgosz – Przewodniczący Rady Gminy Czarnków, Piotr Sinoradzki – członek zarządu Stowarzyszenia Kociołki, Miron Skrzeczkowski – członek Stowarzyszenia Kociołki, Sławomir Szymański – dyrektor Zespołu Szkół w Jędrzejewie, Beata Maszewska – dyrektor Zespołu Szkół w Gębicach oraz Stefan Wawrzyniak – prezes Fundacji Gębiczyn.
Po gruzińskiej stronie wyjazd został zainicjowany i zorganizowany przez Konstantine Nachqebia i Urszulę Kujawa, właścicieli Stowarzyszenia „Pro Motion Georgia”. Natomiast po polskiej stronie przez Mirona Skrzeczkowskiego członka Stowarzyszenia „Kociołki”. W roli gospodarza spotkania wystąpił Urząd Gminy Martvili. Tematem przewodnim wizyty było podpisanie umowy partnerskiej o wzajemnej współpracy pomiędzy Gminą Martvili a Gminą Czarnków oraz ustalenie priorytetowych obszarów wspólnego działania.
Pierwszego dnia delegacja wzięła udział, w organizowanych przez Stowarzyszenie Pro Motion Georgia, obchodach Dnia Narodowego Stroju Gruzińskiego. W trakcie uroczystości delegacja miała okazję poznać odrobinę kultury gruzińskiej oraz została przywitana przez prezydenta Giorgiego Margwelaszwili. Wieczór upłynął w miłej atmosferze, na kolacji powitalnej, przy stole nakrytym typowymi potrawami z Imereti i przy dźwiękach gruzińskiej muzyki na żywo.

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Urzędzie Gminy Martvili i oficjalnego powitania przez Aleksandre Grigalava, Burmistrza Gminy Martvili oraz jego dwóch zastępców Gia Gorozia i Davita Silagava. W spotkaniu uczestniczyli również Aleksandre Gabisonia – Przewodniczący Rady Gminy Martvili, Murman Tsotsoria – Dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki, Ochrony Zabytków, Młodzieży i Sportu oraz Roman Odisharia – Dyrektor Centrum Informacji Turystycznej. Następnie grupa odwiedziła Prywatną Szkołę “Skhivi”, po której została oprowadzona przez fundatora szkoły, przedsiębiorcę Avtandila Khurtsilava. Polska delegacja z ciekawością zadawała liczne pytania na temat systemu edukacyjnego jaki obowiązuje w Gruzji, na które cierpliwie odpowiadał dyrektor szkoły Davit Jikia. Kolejnym punktem programu była wizyta w rezydencji Arcybiskupa Petre Tsaava, Metropolity Czkondidi i Martvili. Po ciepłym przywitaniu, Arcybiskup oprowadził delegację po kompleksie klasztornym Martvili, a następnie zaprosił do odwiedzenia Gimnazjum imienia św. Ambrozji Khelaia w Salkhino, którego jest rektorem. W szkole odbywało się zakończenie roku szkolnego ostatniej klasy, także delegacja miała szansę zobaczyć występy młodzieży, która dała wspaniały pokaz tradycyjnych tańców gruzińskich. Na zakończenie dnia delegaci zostali zaproszeni przez Arcybiskupa do dawnej letniej rezydencji książąt Dadianich w Salkhino. Tam grupa zwiedziła przepiękne wnętrza pałacu (becnie rezydencje gruzińskiego prezydenta  oraz Patriarchy Gruzji), a także piwnicę winną, w której leżakuje unikalne wino Ojaleshi wyrabiane przez zakonników.

Następnego dnia uczestnicy delegacji zwiedzili nową siedzibę Rady Miasta. Podczas wizyty Aleksandre Gabisonia – Przewodniczący Rady Gminy Martvili, Mate Kajaia – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy oraz kilku członków Rady Gminy: Davit Baramia, Irina Gadelia, Gia Gvilava, Ramaz Khurtsilava i Devi Tchkonia przedstawili w jaki sposób funkcjonuje Rada Gminy oraz opowiedzieli o współpracy Rady z Urzędem Gminy Martvili. Po spotkaniu delegacja pojechała do przedszkola w Salkhino gdzie została przywitana przez wspaniały komitet powitalny skłądający się z Dyrektor Vakony Morgoshia, Irmy Gabisonia – Dyrektor Instytutu Edukacji Przedszkolnej w Gminie Martvili i grupy dzieci ubranych w tradycyjne stroje. Po zwiedzeniu placówki i rozmowach na temat różnic pomiędzy funkcjonowaniem przedszkoli w Gruzji i w Polsce, wszyscy zostali zaproszeni do sali gdzie młodzi wychowankowie dali piękny pokaz tradycyjnego tańca gruzińskiego. Cała delegacja była pod wrażeniem umiejętności dzieci ale przede wszystkim podkreślała, że to dzięki opiekunom, którzy z zaangażowaniem pielęgnują gruzińskie zwyczaje, rośnie  młode pokolenie, będące dumne ze swojej kultury i tradycji. Następnie grupa udała się do Senaki na zwiedzanie starożytnego miasta Nokalakevi, które powstało w VI w.p.n.e. oraz na spotkanie z miejscowymi przedsiębiorcami Roinem Gvilava, Kakhą Kveselava, Kako Toda oraz Kote Kotia. Wieczór zakończył się koncertem światowej sławy śpiewaczki operowej Anity Rachvelishvili pod batutą Nikoloza Rachveli, dyrygenta Gruzińskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej, który odbył się w Teatrze Dramatycznym w Kutaisi.

Czwartego dnia delegacja z Polski, wspólnie z Aleksandre Grigalava – Burmistrzem Gminy Martvili, pojechała do Tbilisi żeby razem z grupą szkolną z Salkhino wspierać jednego z uczniów w finale narodowego konkursu wiedzy „Etalon”. Cała grupa, a w szczególności Pani Beata Maszewska, która będąc dyrektorką szkoły, na codzień pracuje z młodzieżą, była pod wrażeniem tego w jaki sposób zarówno młodzież jak i organizatorzy przygotowali się do konkursu. „Etalon” cieszy się w Gruzji dużą popularnością i cała delegacja z dumą patrzyła jak finalista odebrał główną nagrodę z rąk Ambasadora Polski Andrzeja Cieszkowskiego. Po zakończeniu programu odbyło się krótkie spotkanie z Panem Ambasadorem, podczas którego Pan Cieszkowski potwierdził jak ważne jest nawiązywanie kontaktów polsko-gruzińskich na poziomie gmin i wyraził głęboką aprobatę dla działań Gminy Czarnów z Gminą Martvili.

23 maja był najważniejszym dniem podczas wizyty przedstawicieli gminy Czarnków w Gruzji. Rankiem, w odpowiedzi na osobiste zaproszenie przez Przewodniczącego Rady Gminy Martvili, Aleksandre Gabisonia dla Janusza Wielgosza, Przewodniczącego Rady Gminy Czarnków, delegacja wzięła udział w sesji Rady Gminy Martvili. Po zakończeniu spotkania Monika Piotrowska – zastępca Wójta Gminy Czarnków, jako reprezentantka Gminy Czarnków oraz Aleksandre Grigalava – Burmistrz Gminy Martvili, jako reprezentant Gminy Martvili, oficjalnie podpisali umowę partnerską pomiędzy gminami. Obie strony wyraziły radość z podpisania dokumentu oraz chęć dalszego rozwoju współpracy. Po południu delegacja odwiedziła Szkołę Wiejską w Sergieti, prowadzoną przez dyrektor Nato Gegetchkori, której uczniowie słynący z talentów muzycznych zdobywają nagrody w konkursach organizowanych w całym kraju. I tym razem Polska grupa z zachwytem podziwiała umiejętności śpiewających dzieci, którym na pianinie akompaniowała nauczycielka muzyki. Ostatnim punktem programu była wizyta w wiosce Najakho, w której urząd Martvili odbudował od podstaw przedszkole. Tego dnia odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku, a przecięcia wstęgi dokonali wspólnie przedstawiciele gminy Czarnków i Martvili czyli Monika Piotrowska i Aleksandre Grigalava. Dodatkowej radości dostarczył przedszkolakom Miron Skrzeczkowski, członek Stowarzyszenia Kociołki, który zakupił dla dzieci dużą ilość gier i zabawek.

Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów w gminie Martvili jest branża turystyczna dlatego też podczas swojego pobytu delegacja miała okazję zobaczyć kilka ciekawych miejsc. Wraz z Urzędem Martvili grupa pojechała obejrzeć jak trwają prace nad rozbudową infrastruktury w Kanionie Gadchedili, głównej atrakcji turystycznej gminy. Natomiast, organizacja Pro Motion Georgia zabrała wszystkich na nowo powstające szlaki do wodospadu Balda i do uzdrowiska Lebarde, które będą opracowywane w ramach nowego projektu dofinasowywanego z funduszy Polskiej Pomocy.

Po intensywnym tygodniu, ostatniego dnia delegaci zwiedzili Kutaisi a wieczorem udali się na pożegnalną kolację do przedsiębiorcy Aleksandre Akhvlediani.

Wizyta przebiegła w pomyślnej atmosferze. Zarówno strona Polska jak i Gruzińska stwierdziły, że spotkanie w Gruzji było niezbędne aby dokładnie określić obszary wspólnej współpracy i zadeklarowały stały kontakt w celu rozwoju dalszych działań. Wszyscy cieszyli się, że udało im się dołożyć kolejną cegiełkę do budowania polsko-gruińskiej przyjaźni.

One comment on “Rewizyta delegacji z Czarnkowa w Gminie Martvili 18-24.05.2016

  1. Pingback: Polska i Gruzja – partnerstwo miast i regionów – Gruzja.in

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 2 czerwca 2016 by .
%d blogerów lubi to: