Pro Motion Georgia

(+995) 593 548 507 (+995) 557 263 153 promotiongeorgia@gmail.com

07-13.03.2016 – Wizyta delegacji z Gruzji w Gminie Czarnków

W dniach od 7.03.2016 do 13.03.2016 organizacja Pro Motion Georgia, wspólnie z pięcioosobową delegacją z Gruzji odwiedziła Gminę Czarnków położoną w województwie wielkopolskim. W składzie delegacji znaleźli się: Aleksandre Grigalava – Burmistrz Gminy Martvili, Roman Odisharia – pracownik departamentu turystyki w Martvili, Aleksandre Akhvlediani – przedsiębiorca z gminy Martvili, Nino Khazaradze – Dyrektor Uniwersytetu w Kutaisi oraz Vakhtangi Gogisvanidze – profesor i wykładowca na Uniwersytecie w Kutaisi oraz na Uniwersytecie im. Akaki Tsereteli w Kutaisi. Po gruzińskiej stronie wyjazd został zainicjowany i zorganizowany przez Konstantine Nachqebia i Urszulę Kujawa, właścicieli Stowarzyszenia „Pro Motion Georgia”. Natomiast po polskiej stronie przez Mirona Skrzeczkowskiego członka Stowarzyszenia „Kociołki”. W roli gospodarza spotkania wystąpił Urząd Gminy Czarnków. Tematem przewodnim wizyty była identyfikacja obszarów wspólnych działań, tak aby w przyszłości ustanowić formalną relację partnerską.

Pierwszego dnia delegacja wspólnie z Panem Mironem Skrzeczkowskim odwiedziła Toruń, miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Miasto jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce,  wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.  W Toruniu grupa odwiedziła zabytkowy dom Artusa, w którego pomieszczeniach odbywały się dawniej ważne dla miasta uroczystości, spotkania bractw cechowych oraz słynne bale. Następnie, spacerując uliczkami miasta uczestnicy delegacji podziwiali jego piękno. Zobaczyli między innymi Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz Ratusz. Słuchając opowieści przewodnika mieli okazję dowiedzieć się trochę o historii Polski.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Drugi dzień rozpoczął się od spotkania w Urzędzie Gminy i oficjalnego powitania przez Wójta Bolesława Chwarścianka oraz Zastępcę Wójta Gminy Czarnków Monikę Piotrowską. Po wizycie w Urzędzie delegacja pojechała do Nadleśnictwa Sarbia gdzie Nadleśniczy Maciej Strawa opowiadał o tradycji polskiego leśnictwa. Prezentując przykłady pracy w Nadleśnictwie Sarbia podkreślał jak bardzo ważne jest odpowiednie wykorzystanie potencjału, jaki daje las, poprzez właściwe planowanie, organizowanie, koordynację i nadzór pracy w zakresie zagospodarowania lasu, szkółkarstwa, hodowli oraz ochrony lasu. Następnie cała grupa odwiedziła Zespół Szkół w Gębicach, gdzie została wesoło przywitana przez Panią Dyrektor Beatę Maszewską, poczet sztandarowy oraz występem artystycznym dzieci. Po południu delegacja udała się do Zespołu Placówek Oświatowych ,,Nasz Dom” w Gębicach prowadzonego przez Siostry Felicjanki, które edukują, wychowują i wspierają dzieci oraz młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną. Dzień zakończono uczestnictwem w koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, zorganizowanym z zaproszenia Wójta Gminy Czarnków. Uroczystość odbyła się na sali wiejskiej w Romanowie Dolnym.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Następnego dnia delegaci udali się do Spółdzielni Socjalnej ,,Równe Szanse” w Gajewie, która w celu aktywizacji zawodowej i społecznej zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną do produkcji ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Prezes Zarządu Łucja Fligiel opowiedziała swoim gościom o ogromnym zaangażowaniu wszystkich członków spółdzielni, pokazała ich miejsce pracy oraz zaprezentowała gotowe wyroby ceramiczne. Następnymi punktami programu były odwiedziny w dwóch gospodarstwach rolnych u Teresy i Janusza Wielgoszów w Gębicach, zajmujących się przede wszystkim produkcją bydła oraz Barbary i Tomasza Ewertowskich w Sarbi trudniących się produkcją trzody chlewnej. Kolejnym miejscem odwiedzin była Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie gdzie Prezes Helmut Juliusz Doliwa zaprezentował swoją firmę i zaprosił do degustacji swoich wyrobów. Wszystkie trzy wizyty bardzo wyraźnie pokazały jak ważnym kluczem do sukcesu jest wzajemne wspieranie się i współpraca lokalnych przedsiębiorców. Po południu nastąpił przejazd do Zespołu Szkół Leśnych w Goraju. Tam uczestnicy delegacji dowiedzieli się o charakterystyce szkoły, zwiedzili historyczny zamek i mieli okazję posłuchać koncertu Sygnalistów Myśliwskich. Wieczór upłynął w przyjaznej atmosferze na kolacji w Fundacji Gębiczyn, prowadzonej przez Państwo Alinę i Stefana Wawrzyniaków. To była idealna chwila podczas, której zarówno strona gruzińska jak i polska miała szansę podzielić się wrażeniami z kilku ostatnich dni.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Czwarty dzień niespodziewanie zapoczątkowały odwiedziny w przedszkolu w Brzeźnie.  Wizyta została szybko zorganizowana na prośbę Burmistrza Gminy Martvili Pana Aleksandre Grigalava oraz przedsiębiorcy Pana Aleksandre Akhvlediani.Dzięki Pani Dyrektor Marii Szmal uczestnicy delegacji dowiedzieli się jak funkcjonują placówki przedszkolne w Polsce, zwiedzili obiekt oraz wspólnie z maluchami bawli się podczas porannego tańca. Po radosnych odwiedzinach odbyła się wizyta w Firmie Komat gdzie Prezes Mieczysław Kozłowski mówił o tym jak udało mu się niewielką rodzinna firmę przekształcić w lidera produkcji mebli i urządzeń ze stali nierdzewnej dla gastronomi. Następnie delegaci pojechali na spotkanie z Burmistrzem miasta Czarnkowa Franciszkiem Strugałą, który będąc na stanowisku od 1990 roku podzielił się swoimi długoletnimi doświadczeniami, a także wspólnie z Wojtem Gminy opowiedział o tym jak wygląda współpraca na płaszczyźnie miasto-gmina oraz zadania i obowiązki urzędów wobec mieszkańców. Na zakończenie dnia delegacja została zabrana na krótką wycieczkę po Czarnkowie, podczas której obejrzeli kilka nowych inwestycji w tym: obiekty sportowe, przystań Marina oraz kino miejskie.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Piątego dnia odbył się wyjazd do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile. Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach nawiązania współpracy szkoleniowej, edukacyjnej oraz naukowo-badawczej. Następnie udano się na prezentację budynków poszczególnych instytutów uczelni dzięki czemu delegacja bliżej poznała specyfikę oraz zasady działania PWSZ. Popołudnie grupa spędziła na zwiedzaniu prężnie działającej firmy Jenox Akumulatory oraz fabryki Steico producenta materiałów budowlanych przyjaznych środowisku. Wieczorem odbyła się oficjalna kolacja biznesowa z członkami Forum Gospodarczego Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Celem spotkania było nawiązanie relacji biznesowych z przedstawicielami firm z Polski.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Po pięciu intensywnych dniach, w sobotę uczestnicy delegacji zostali zabrani przez Mirona Skrzeczkowskiego ze Stowarzyszenia „Kociołki” na zwiedzanie Poznania a w niedzielę do Warszawy skąd wieczorem odlecieli do Gruzji.

Wizyta przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze. Zarówno delegacji z Gruzji jak i Polskim gospodarzom udało się uzyskać dużo cennych informacji. Obie strony zdecydowały się dołożyć wszelkich starań aby rozwijać i umacnianiać wspólne inicjatywy, a także tworzyć dugotrwałe i wszechstronne relacje.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment on “07-13.03.2016 – Wizyta delegacji z Gruzji w Gminie Czarnków

  1. Vakhtang Gogisvanidze
    24 marca 2016

    საუკეთესო დღეები-The best days!

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 23 marca 2016 by .
%d blogerów lubi to: